Petrklíč - Primule
Petrklíče jsou již dlouhou řadu let tradiční květinou pěstovanou českými zahradníky, zejména pro předjarní období .
Moderní sortiment nejpěstovanější Primula acaulis (syn. P. vulgaris), neboli petrklíče, či prvosenky bezlodyžné umožňuje pěstitelům dodávat kvetoucí květiny od listopadu do poloviny dubna. V nabídce jsou v celé řadě barev, kdy převládá klasická žlutá, po květy s bílým lemem, či dvoubarevné, květy s „okem", s květy žíhanými, plnokvěté, s drobnými kvítky i velkokvěté s květy až 8 cm v průměru. V sortimentu jsou odrůdy drobné, prodávané v květináčích o průměru 8 cm až po robustní sorty, pěstované v květináčích o průměru 11 cm. V poslední době se také pro prodej v měsících únor a březen stále častěji pěstuje Primula elatior, která je velmi podobná P. acaulis s tím rozdílem, že květenství je na stopce a rostlina vytváří cca 1 - 3 „deštníky“ květenství s květy v obdobném spektru barev jako Primula acaulis.
V sortimentu zahradnických firem se můžeme také setkat s příbuznými jarních prvosenek a to zejména s druhy Primula obconica a Primula malacoides.
Původ a nároky
Botanické Primula acaulis a elatior jsou rozšířené od střední Asie po západní Evropu; jsou to tzv. dvouletky, vytvářející v prvním roce po vzejití růžici listů a v druhém roce na jaře vykvétají. Jedná se o rostlinu chladnomilnou a veskrze nenáročnou.
Botanické petrklíče obsahují celou řadu léčivých látek podporujících imunitu, působících proti zánětům dýchacích cest a ledvin, podporujících odhlenění, účinkujících proti astmatu a použítí tedy najdou i ve farmacii.
Nenáročnost a fakt, že se pěstují v chladném skleníku a většinu času v zimním období, je činí cenově velmi přijatelné při jejich neobyčejné atraktivitě pro zákazníka. Je to bezesporu květina vhodná pro tzv. impulsivní prodej v předjaří.
V domácích podmínkách je třeba dbát na to, aby květina nepřesychala a naopak nestála delší dobu např. v misce zálivková voda. Květinu je možné po cca 10-14-ti dnech přihnojit. Vyhovuje ji spíše chladné místo (cca 10°C), kde rozkvétá pomalu a déle vydrží. Oproti tomu při pokojové teplotě naplno rozkvete, rychleji a intenzivněji provoní celou místnost; jen se samozřejmě zkrátí doba do odkvětu, což není vzhledem k její ceně takové minus.
Odkvetlou květinu je možné po období s většími mrazy vysadit ven na zahradu, kdy většinou přečká zimu a na jaře dalšího roku opět vykvete.
Petrklíče pěstují čeští zahradníci v rašelinových substrátech s dostatečným obsahem jílu, který přispívá ke stabilitě vodního režimu a ze substrátu se nevyplavují živiny, tak jako ze substrátů některých rostlin z dovozu, které mají minerální složky zpravidla méně nebo žádnou. Pěstování v chladném skleníku a menší vzdálenost přepravy než například z Holandska, je přínosem pro životní prostředí. Zboží od českých pěstitelů stráví na cestě (ve tmě) k zákazníkovi méně času než dovozové a také díky větší operativnosti a kratší době mezi objednáním a dodáním je tím česká květina v momentě příjmu na prodejnu v lepší kondici.